Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

2018.10. 07. - XVI. Csónakos Pergető OB 4.forduló - Tisza-tó, Kisköre

Balin keringő

XVI. Csónakos pergető OB 4. forduló, Kisköre

A csónakos pergetők negyedik fordulójának helyszíne újoncként került az öt fordulós bajnokság állomásai közé. Nem véletlenül, hiszen minden évben egy-egy új verseny helyszín is színesíti az OB-ot, így nem alakulhatnak ki rutinok a pályákat illetően. No persze egyébként sem, hiszen a pergetés nem az a műfaj, ahol beszélhetnénk ilyesmiről. Ragadozó halaink ugyanis gondoskodnak arról, hogy csak az tudjon eredményes lenni, aki jól olvassa akkor és ott a kottát. Néha egy merész váltás, vagy a megszokottól eltérő technika hozhatja meg a sikert. Nem volt ez másképp most sem.

A forduló helyszíne a Tisza Kisköre és Dinnyéshátként ismert terület közötti szakasza, a Dinnyésháti kikötő bejáratától egészen az egyes öblítő csatornáig. A versenyzők rendelkezésére álló terület mérete és változatossága egy jó forduló megrendezését vetítette előre. A versenypályán ugyanis a sekély, hínárral benőtt szakaszok, régi kubik gödrök csuka paradicsomot sejtettek, míg a főág, az élő folyó mély, lassú áramlású vizében süllőkre, balinokra lehetett számítani. A pálya hossza mintegy három kilométer volt, így mind a 36 párosnak volt elegendő tér a horgászathoz. Az edzéseken a versenyzők hihetetlen halbőséget láttak a szonárok kijelzőjén. Gyakorlatilag vastag halszőnyeget láttak, amelyek körül balin csapatok ólálkodtak. Hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a verseny fő hala a ragadozó őn lesz. A víz jellegéből és a balinok miatt is többen a jig spinner és blade (penge) típusú műcsalikat részesítették előnyben. Az edzések után többen is igazi örömpecáról számoltak be, ahol számolatlanul sok balint sikerült fogni. A rutinosabbak, miután meggyőződtek arról, hogy melyik csali a nyerő, már nem zaklatták a balinokat, hiszen tudvalevő, hogy az edzésen megakasztott halak egy ideig messze elkerülnek minden gyanús vasat. Éppen ezért ha az edzésen sok hal akad horogra, a versenyen már kevesebb vakmerően támadó őnre lehet számítani. Ráadásul ha valamilyen oknál fogva megváltozik az időjárás, a légnyomás, és az összeverődött keszegek szétszélednek, a balin csordáknak is nyoma vész. Éppen ezért nem ártott vagy egy B tervvel is készülni, vagy - mint tette azt a győztes páros-, egy, a többiekétől teljesen eltérő stratégiát kidolgozni. A verseny napján szép idő fogadta a csapatokat, köszönhetően a október eleji időpontnak. A Tisza és a Tisza-tó most végre kegyes volt a versenyzőkhöz, sem viharos erejű szél, sem szakadó eső nem nehezítette a versenyt. A párosok a sorsoláskor húzott indulási sorrendnek megfelelően hajózhattak ki a Kiskörei szabad strand előtti területről. Ennek a sorrendnek akkor van jelentősége, ha valaki jó helyet talált az edzés napján, és így lehetősége volt az elsőként elfoglalni, az időben később induló párosok elől. Mivel a fordulón szép fogások születtek, szinte biztos, hogy sokan a szívükbe zárták az új versenypályát. A számok tükrében is beszédes volt a verseny. Mindössze három csapat nem fogott halat, a győztes páros 38 db halának összeadott hossza közel 12 métert adott ki. A csapatok összesen 283 db halat pergettek össze, ami 8,5 darabos csapat átlagot jelent. Ezt a szép számot 198 balin, 67 kősüllő, 8 csuka és 2-2 süllő, illetve harcsa adta össze. A bajnokságon érvényben lévő méretkorlátozások (csuka: 35 cm harcsa: 50 cm balin: 30 cm süllő: 30 cm kősüllő: 25 cm domolykó: 20 cm jászkeszeg: 25 cm sügér: 15 cm feketesügér: 20 cm garda 35 cm) ugyan farokúszó végéig értendőek, de így is sok horgász szívet megdobogtató hal került mérőcsőbe, hogy utána azonnal visszakerülve a vízbe, másnak is hasonló élményeket biztosíthasson. A verseny legnagyobb halát Varga Zsolt fogta egy 60 cm-es csuka képében. (Érdekességként említem meg, hogy az edzésen fogtak apró plasztik csalival gyönyörű vörösszárnyú keszeget és gardát is a versenyzők.)
A negyedik fordulót most is egy újoncnak mondható páros nyerte meg. Bartha Gábor és Minárcsik Attila 38 db kősüllővel(!), 36424 ponttal nyerte a fordulót.

“Nem számítunk öreg motorosoknak a versenyzésbe, hiszen alig több, mint egy éve vágtunk bele. Egy baráti verseny volt a fertőzés, majd beneveztünk az IPCC-re, ahol a Maconkai válogatóról tizedikként sikerült  döntőbe horgásznunk magunkat, majd A Szücsi tavon rendezett döntőn másodikak lettünk. Úgy határoztunk, hogy kipróbáljuk magunkat az országos bajnokságon is. Markazon még csak-csak, de a Kulcsi és Velencei fordulón már nagyon sok pontot gyűjtöttünk, így az összetett versenybe elszálltak a dobogós reményeink, de bíztunk benne, hogy egy fordulót esetleg még sikerül “behúzni”. Mindketten Nyíregyháziak vagyunk, így sokat pergetünk a Tiszán. Éppen ezért nagyon vártuk ezt a fordulót. Az edzéseken hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a balin és a kősüllő lehet a fő irány. Valamiért a balin nem ment, így a kősüllőkre tettük le a voksunkat. Sikerült találni egy jó helyet, ahol sorra akadtak horogra a csíkoshátú kis ragadozók. Az edzésnapot éppen ezért nem is erőltettük, már fél tizenegykor befejeztük a horgászatot, és bíztunk abban, hogy más nem fedezte fel a placcot. A sorsolás most számunkra kedvező sorrendet alakított ki, hiszen negyedikként rajtolhattunk, így azonnal ráálltunk a korábban felfedezett helyre, ahonnan 38 kősüllőt sikerült fognunk.  A csalink 2,5 cm-es vékony plasztik csali volt. Egyikünk halványzöld, piros flitteressel nyomta végig, másikunk folyamatosan cserélgette a színeket. Valójában nem volt jelentősége most a színnek, ha megfelelő volt a csali prezentáció, rácsíptek. Érdekes volt azonban az, hogy kevés kivételtől eltekintve a kapás amolyan kis maszatolós volt. Kevés jó durranós rávágunk volt. Kivéve, ha törpeharcsa rontott a gumira. Ők aztán csináltak olyan kapást, hogy az ember adrenalinja rögtön felszökött. Örülünk nagyon az eredménynek, különösen azért, mert kedvenc folyónkon sikerült elérni.”

A második helyen Hipszki Róbert és Deák Ferenc végzett. A tavalyi évben bemutatkozó fiatal páros most éppen Angliában a világbajnokságon képviseli a hazai csónakos pergetőket, és ezzel az ezüsttel jelenleg vezetik az összetett rangsort is a bajnokságon. Most 18 haluk 31934 pontot ért. A forduló bronzérmes párosa Virág Balázs és Kovács Tamás lettek 15 fogott hallal, 23597 ponttal.

Az országos bajnokság utolsó fordulójára október végén kerül sor a Kaposvár melletti Desedán, ahol bajnokot is avatunk, illetve kiderül, hogy jövőre kik alkotják a válogatott keretet.

Írta: Polyák Csaba